آجر ماشینی کلت در کارخانه های تولیدی

همزمان با پیشرفت بشر، نوع مصالح مورد استفاده برای ساخت ساخت و ساز نیز دچار تحول شد. در گذشته بیشتر از سنگ و چوب برای ساخت خانه ها استفاده می شد. استفاده از خشت و آجر های پخته شد توسط انسان قدمتی دیرینه دارد. می توان عواملی مانند وزن کم، استحکام بالا و حمل و نقل راحت تر را دلیلی برای جایگزینی آجر به جای سنگ دانست. آجر ماشینی کلت از متداول ترین انواع آجر هایی است که بدلیل استحکام بالا در عین وزن مناسب، در صنعت ساختمان سازی از آن استفاده فراوانی می شود.

آجر ماشینی کلت در کارخانه های تولیدی

موارد استفاده از آجر ماشینی کلت

موارد استفاده از آجر ماشینی کلتمیزان استفاده آجر ماشینی کلت در ساختمان سازی و دیوار چینی بسیار زیاد می باشد. این آجر ها بدلیل کیفیت و استحکام مناسبی که دارند برای بعضی از انواع دیوار چینی کاربرد فراوان دارند. آجر ها بدلیل وزن کمتر نسبت به انواع دیگر مصالح مانند بلوک، می توانند در صورت نیاز منجر به کاهش وزن ساختمان شوند.

البته محدودیت استفاده نیز دارند بطور مثال نمی توان از این نوع آجر برای طاق ضربی ها استفاده کرد. آجر های ماشینی کلت بر اساس روش تولید و متریال بکار گرفته شده در آن ها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که مهم ترین آن ها شامل : 

  1. داشتن سوراخ روی سطوح این آجر باعث نفوذ بهتر ملات به درون آن می شود که در نهایت سازه ایی مستحکم را ایجاد می کند. همچنین این سوراخ ها باعث کاهش وزن آجر در عین استحکام بالای آن می شوند
  2.  ضد اسید بوده و مقاومت مناسبی در برابر زلزله دارد
  3. عایق بسیار مناسبی به لحاظ حرارت و رطوبت می باشد

فرآیند تولید آجر ماشینی کلت

فرآیند تولید آجر ماشینی کلتتولید آجر ماشینی کلت شامل مراحل مختلفی می باشد که به بیان هر کدام بصورت جدا گانه می پردازیم : 

  1. تهیه مواد اولیه : در این مرحله خاک مناسب و دارای کیفیت مطلوب خریداری یا از زمین استخراج می شود
  2. پاکسازی و خرد کردن: بعد از تهیه خاک، سنگ و ناخالصی های موجود از آن را جدا کرده و در دستگاه های مخصوص آن را خرد می کنند تا اندازه دانه های خاک به استاندارد های تعریف شده برسد
  3. تبدیل خاک به گل و قالب زنی : این مرحله به ۲ صورت خشک و تر انجام می شود. در روش تر، خاک و آب ترکیب شده، سپس گل مورد نظر در قالب های مخصوص به ابعاد مختلف در می آید. در روش خشک میزان آب اضافه شده به خاک کم بوده و خاک با رطوبت پایین تحت فشار زیادی قرار می گیرد. این روش ذرات ریز خاک را به هم چسبانیده، بطوریکه تمام منافذ درون آن از بین می رود.
  4. پختن و انبار سازی : آجر هایی که تحت قالب های ذکر شده در ابعاد و اندازه های متفاوت تولید شده اند، درون کوره قرار گرفته و حرارت مناسب پخته می شوند. سپس در محلی، برای خنک شدن انبار سازی می شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید